Ser tilbake på 24/25 med stolthet og glede
Forfatter: Raghild Skaara Imset
13. april 2025

Det var ikke gitt at dette skulle bli en god sesong med en lang høst og snøfattig vinter. Men takket være god dugnadsånd i forbindelse med snøproduksjon, og godt oppmøte på både treninger og renn, er det en knallsesong vi nå har lagt bak oss.
Nå nærmer vi oss 2020-nivå når det gjelder antall medlemmer i Haslum langrenn! I februar pushet vi 300 aktive medlemmer.
– Jeg er veldig glad for at det har vært en jevn økning i antall medlemmer siden nedgangen under koronaen. Det til tross for at ikke alle vintre siden den gang har vært like snørike, sier Ingvild Lien som er styreleder i Haslum langrenn.
Det er særlig i de yngste gruppene det er stor tilvekst, så det kan forhåpentligvis bety at medlemstallet vil fortsette å stige.
Stort engasjement på trening og på renn
Blant medlemmene er det omkring to tredjedeler som møter til trening hver tirsdag, slik at det er yrende liv på Haslumbanen under barmarkstrening, og på Eineåsen når det er skiføre.
De eldste gruppene trener to ganger i uken på ski, men det er litt færre som møter opp på torsdags-treningene.
– Det betyr kanskje at de har flere fritidsaktiviteter, og allsidig trening heier vi på, sier Ingvild.
Hun legger også til at det har vært god oppslutning om renn denne sesongen. Til sammen har vi deltatt på rundt 700 renn.
– Det er knallgøy! Og det lover godt for stabilitet i gruppene. Når vi går renn, får vi på en måte satt ut i live det vi har øvd på under trening. Og jo mer vi går på ski, jo større mestringsfølelse får vi, og jo morsommere blir det.
Det viser seg at blant dem som går mange renn som små, er det flere som fortsetter en stund sammenliknet med dem som ikke går renn.
– Det kan sammenliknes med å gå på håndball eller fotball, der kamper og cuper liksom er en del av pakken. Det bør renn være for skiløpere også.
Det er også sosialt både innad i gruppen og på tvers i klubben. Å møte andre Haslum-skiløpere på renn gir følelse av tilhørighet.
– Jeg blir veldig glad når jeg ser og hører Haslumløpere som heier på hverandre, og det har jeg sett mye av denne vinteren. Selv om langrenn først og fremst er en individuell idrett, er vi Haslumløpere ett lag, så heiing og støttende ord er herlig, sier Ingvild.
Særlig på Haslums egne renn, Haslumrennet under Tour de Bærum, var oppmøtet eksemplarisk.
–Vi var jo en hel horde! Og akkurat den helgen var det fantastisk vær til tross for en laber vinter i forkant, også. Det var en herlig helg, med en spesielt herlig fredag med vårt lommelykt-renn.
Støtte fra kommunen til skibuss, men usikkert til snøproduksjon
Alt er imidlertid ikke bare fryd og gammen. Det var lenge usikkert om kommunen ville sette opp buss til Eineåsen denne vinteren, men i siste liten kom det på plass.
– Det var kjempefint. Takket være skibussen Bærum kommune satte opp, har det gått veldig fint med parkering på Eineåsen denne sesongen, og det var en lettelse.
Det som derimot ikke har kommet på plass, i hvert fall ikke ennå, er støtte til snøproduksjon til Eineåsen.
–Vi har forsøkt å få støtte ved å søke kommunen om midler, lobbe overfor politikere med beslutningsmyndighet, og ved å stille opp i media. Likevel vet vi ennå ikke om vi får innvilget midler, forteller Ingvild.
Dersom vi ikke får støtte i år, kan det bety stopp av midler til snøproduksjon i flere år framover. På sikt vil det kunne føre til høyere treningsavgifter.
– Enn så lenge går det bra. Vi har foreløpig god egenkapital i klubben, så vi vil tåle det noen år, selv om vi gjør det vi kan for å få til en løsning. Dessuten ser vi, i samarbeid med de andre klubbene som benytter skianlegget på Eineåsen, på andre muligheter til å få til støtte til snøproduksjon.
Kick off i september, Løvlia i oktober
Nå er det tid for barmarkstrening for noen, andre fritidsaktiviteter eller frilek for andre, og sommerskiskole i august for de i klubben som vil være med på det..
– Uansett bør alle sette av 21. september til Kick off ala fjorårets kick off på Haslumbanen. Kullene som er født 2015 eller tidligere bør også sette av 11.- 12. oktober til barmarkssamling på Løvlia, oppfordrer Ingvild.
Hun avslutter med å rette en stor takk til alle ungdomstrenere, og til foreldre-trenere som stiller opp uke etter uke.
– De gjør en kjempeinnsats for at barna og tenåringene våre skal få- og bevare glede ved å være aktiv, og stadig kjenne på større mestring i sporet.